Mësuesit kroatë hynë në grevë për pagat - Bota Sot
Mësuesit kroatë hynë në grevë për pagat

Evropë

Mësuesit kroatë hynë në grevë për pagat

Më: 10 tetor 2019 Në ora: 12:40
Ilustrim

Mësuesit dhe punonjësit e tjerë në shkollat e Kroacisë kanë filluar një grevë duke kërkuar paga më të larta, raporton AP.

Sindikatat thonë se greva është planifikuar të enjten në të gjitha shkollat fillore dhe të mesme në Kroaci dhe do të vazhdojë në disa komuna në ditët e ardhshme në një "mënyrë rrethore".

Mësuesit duan një rritje të pagave prej 6%, duke thënë se ata janë të paguar në krahasim me punonjësit e tjerë të sektorit publik. Qeveria ka ofruar një rritje të menjëhershme të 2%, dhe 2% shtesë në qershor, por sindikatat e kanë refuzuar këtë.

Organizatorët thonë se ata do të mbajnë grevën derisa të përmbushen kërkesat e tyre. Ka rreth 1.000 shkolla në Kroaci me dhjetëra mijëra të punësuar.
 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat