Macron thotë se fondi global kërkon 14 miliard dollarë për të luftuar SIDA, Tuberkulozi, Malaries - Bota Sot
Macron thotë se fondi global kërkon 14 miliard dollarë për të luftuar SIDA, Tuberkulozi, Malaries

Evropë

Macron thotë se fondi global kërkon 14 miliard dollarë për të luftuar SIDA, Tuberkulozi, Malaries

Më: 10 tetor 2019 Në ora: 13:04
Emmanuel Macron

Donatorët ndërkombëtarë të mbledhur në Francë do të premtojnë 14 miliard dollarë të enjten për të luftuar sëmundjet, tha Presidenti Francez Emmanuel Macron, duke njoftuar një rritje prej 15% të kontributit të vendit të tij në një fond global raporton AFP.

Krerët e shteteve, CEO-të dhe udhëheqësit globalë të shëndetit u mblodhën të enjten në Francë në përpjekje për të mbledhur të paktën 14 miliard dollarë për të financuar luftën kundër SIDA, tuberkulozit dhe malarisë gjatë tre viteve të ardhshme.

Presidenti francez Emmanuel Macron, i cili ishte nikoqir i konferencës në qytetin e Lyonit, dëshiron që ngjarja të mbledhë më shumë se 12.2 miliardë dollarë të sjellë në konferencën e fundit në 2016.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat