Anija gjermane e shpëtimit hyn pa autorizim në ujërat italiane - Bota Sot
Anija gjermane e shpëtimit hyn pa autorizim në ujërat italiane

Evropë

Anija gjermane e shpëtimit hyn pa autorizim në ujërat italiane

Më: 1 nëntor 2019 Në ora: 20:18
Ilustrim

Anija gjermane e shpëtimit “Alan Kurdi”, bëri sot një hyrje të paautorizuar në ujërat territoriale italiane.

Anija ka lundruar në Mesdhe për gati një javë, me 88 emigrantë në bord dhe ende nuk i është caktuar një port i sigurt.

Organizata jofitimprurëse “Sea Eye”, që drejton anijen, deklaroi se arsyeja e këtij veprimi ishte si pasojë e motit të keq.

Autoritetet italiane u informuan për vendimin e anijes. Ajo ndodhet rreth 5 milje detare nga Marzamemi, një fshat në cepin juglindor të Sicilisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat