Para se të theren, ato përjetojnë një tjetër tmerr, pamje që tregojnë vuajtjet e deleve në një thertore në Britani - Bota Sot
Para se të theren, ato përjetojnë një tjetër tmerr, pamje që tregojnë vuajtjet e deleve në një thertore në Britani

Evropë

Para se të theren, ato përjetojnë një tjetër tmerr, pamje që tregojnë vuajtjet e deleve në një thertore në Britani

Më: 5 nëntor 2019 Në ora: 07:35
Pamje nga video

Disa pamje shqetësuese të cilat thuhet se janë marrë nën fshehtësi në një thertore tregojnë qengjat që përballën me lëndime në një transportues – përpara se të shkonin për t’i prerë.

Sipas mediave të huaja, ka qenë “Animal Equality UK”që ka filmuar pamjet dhe pretendojnë se sistemi i transportuesit shpesh nuk funksionon siç duhet dhe qengjat më të vegjël do të rrëshqisnin në dysheme ose do të bllokoheshin me dhimbje.

Ndërsa fermeri, i cili zotëron thertoren në Wrexham, Uellsi i Veriut, tha që anëtarët e stafit përgjegjës ishin larguar “muaj më parë”.

Video nga incidentet, e filmuar gjatë korrikut dhe gushtit të këtij viti, tregon një qengj të dobët që shihet pothuajse me kokë poshtë në makineri pasi gjysma e tij e përparme ra në transportuesin e ngushtë.

Pastaj u mor nga poshtë nga një punëtor thertore, por këmbët e tij të pasme dukeshin të bllokuara.

Videoja më pas tregon se si tjetër rridhte në gjak duke kulluar nga fyti i një qengji në dysheme.

Pamjet gjithashtu u shfaqën për të treguar se një “kufomë” pa kokë u hodh mbi kurrizin e deleve të gjalla që ende prisnin të thereshin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat