Gjermanisë i nevojiten rreth 400 mijë migrantë në vit deri në vitin 2060 - Bota Sot
Gjermanisë i nevojiten rreth 400 mijë migrantë në vit deri në vitin 2060

Evropë

Gjermanisë i nevojiten rreth 400 mijë migrantë në vit deri në vitin 2060

Më: 6 nëntor 2019 Në ora: 13:09
Foto ilustrim

Deri në vitin 2040, rreth 35% e popullsisë së Gjermanisë do të kenë një prejardhje migrante ose do të jenë vetë migrant, sipas një eksperti gjerman të migracionit.

Herbert Brücker, i cili drejton departamentin e kërkimit të migracionit në Institutin Federal për Kërkime të Punësimit (IAB), ka thënë të hënën për Welt se Gjermania “do të bëhet më e larmishme”.

“Aktualisht, rreth një e katërta e njerëzve në Gjermani kanë një prapavijë migruese”, tha Brücker. “Në 20 vjet, do të jetë së paku 35%, por gjithashtu mund të jetë më shumë se 40%”.

Ai vuri në dukje se në qytete, kjo shifër ka të ngjarë të jetë më e lartë, shkruan Deutsche Welle.

“Ajo që ne shohim sot në qytetet e mëdha do të jetë normale për vendin në tërësi në të ardhmen”, tha Brücker. “Në një qytet si Frankfurti, do të kemi midis 65% deri 70%”.

Duhen më shumë migrantë

Ekonomisti gjerman tha se një popullsi gjithnjë e më e ndryshme do të jetë thelbësore për sigurinë e ekonomisë së Gjermanisë në të ardhmen.

Madje, sipas Deutsche Welle, shifrat e IAB sugjerojnë që Gjermanisë i nevojiten rreth 400,000 migrantë në vit deri në vitin 2060 për të shmangur tkurrjen e ekonomisë.

Sidoqoftë, sfida për Gjermaninë është të vazhdojë të tërheqë migrantë shumë të aftë në vend. Brücker tha se Gjermania do të duhet të hapet për vendet e tjera pasi baza e punës nga vendet e Evropës Jugore dhe Lindore është “e lodhur”. Një studim i publikuar muajin e kaluar sugjeroi që fëmijët me prejardhje migrante të cilët marrin një pasaportë gjermane në fillim të jetës priren të kenë mundësi të rritjes së mundësive për arsim të lartë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat