Gjermania bëhet për herë të parë me një kryetar me origjinë turke - Bota Sot
Gjermania bëhet për herë të parë me një kryetar me origjinë turke

Evropë

Gjermania bëhet për herë të parë me një kryetar me origjinë turke

Më: 11 nëntor 2019 Në ora: 16:37
Belit Onay

Në Hanover, kryeqyteti i provincës shtetërore gjermane të Saksonisë së Poshtme, Partia e Gjelbër erdhi në pushtet - pas 70 vjet qeverisje nga Partia Social Demokratike (SPD), me politikanin turk Belit Onay (38) duke u zgjedhur kryetar, i pari i këtij lloji në Gjermani.

Ai raportohet se mposhti rivalin e tij kryesor, Eckard Scholz (47.1 për qind), i cili ishte një kandidat i CDU në raundin e dytë të zgjedhjeve të dielën me 52.9 për qind të votave.

Në intervistën e parë pas fitores, Onay tha për NDR se dëshiron të ishte një "ndërtues ure" duke kontribuar në tejkalimin e ndarjeve në shoqëri, duke njoftuar se do të punonte në konceptin e nxjerrjes së automjeteve plotësisht nga qendra e qytetit Hanover.

Prindërit e Onay erdhën në Gjermani nga Stambolli në fillim të viteve 1970 si punëtorë mysafirë, dhe ai i referohet vetes si një "mysliman liberal".

Ai u përfshi në politikë pas sulmeve nga ekstremistët e krahut të djathtë ndaj disa familjeve turke në Zolingen në maj 1993, në të cilat u vranë pesë persona.

Ndërsa ishte ende student, ai u anëtarësua në SPD, më vonë u diplomua në shkollën e drejtësisë në Hanover, ku ishte aktiv në Rrethin Demokratik të Krishterë Studentor (RCDS) për t'u bashkuar me Të Gjelbrit në 2008.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat