Parlamenti i Katalonisë aprovon një dokument ku dëshmohet dëshira e popullit për vetëvendosje - Bota Sot
Parlamenti i Katalonisë aprovon një dokument ku dëshmohet dëshira e popullit për vetëvendosje

Evropë

Parlamenti i Katalonisë aprovon një dokument ku dëshmohet dëshira e popullit për vetëvendosje

Më: 12 nëntor 2019 Në ora: 23:26
Ilustrim

Parlamenti i Katalonisë, ka miratuar një dokument më të cilët është prezantuar dëshira e popullit për pavarësi dhe vetëqeverisje, edhe për kundër vërejtjeve të cilat i kanë marrë nga Gjykata Kushtetuese e Spanjës.

Gjykata kushtetuese e Spanjës u ka tërhequr vërejtjen deputetëve katalonas se mund të përballën me ligjin nëse mbështesin propozimin që parlamenti të mbështes dëshirën e popullit për vetëvendosje.

Situata në Spanjë, vazhdon të mbetet e tensionuar në veçanti pas arrestimit të veprimtarëve politik nga shteti Spanjoll të cilët mbështetën pavarësinë e Katalonisë.

Marshime të shumta qytetare kanë ndodhur prej dënimit të liderëve. Populli katalanas po proteston me flamuj kombëtar nëpër rrugët e qyteteve të mëdha të këtij rajoni duke kërkuar të drejtën për pavarësi. Marshimet janë karakterizuar me përleshje me policinë.  

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat