Presidenti i Ukrainës dëshiron shkëmbim të të burgosurve me Rusinë - Bota Sot
Presidenti i Ukrainës dëshiron shkëmbim të të burgosurve me Rusinë

Evropë

Presidenti i Ukrainës dëshiron shkëmbim të të burgosurve me Rusinë

Më: 4 dhjetor 2019 Në ora: 12:30
Volodymyr Zelenskiy

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha të mërkurën se ai dëshironte të binte dakord për një shkëmbim me Rusinë për të gjithë të burgosurit e mbetur kur takohet Presidenti rus Vladimir Putin në një samit në Paris javën e ardhshme, raporton Reuters.

Duke folur së bashku me kryeministrin e Suedisë i cili ishte në vizitë në Ukrainë, Zelenskiy gjithashtu tha se ai do të diskutojë mbajtjen e zgjedhjeve lokale në rajonin lindor të Donbass në samitin, duke këmbëngulur që këto të mbahen sipas ligjit të Ukrainës dhe me kandidatët ukrainas.

Udhëheqësit e Ukrainës, Rusisë, Francës dhe Gjermanisë takohen në të ashtuquajturin format "Normandy" në 9 dhjetor, për të ndihmuar në përfundimin e një konflikti midis trupave ukrainase dhe forcave të mbështetur nga Rusia në lindje të Ukrainës që ka vrarë më shumë se 13,000 njerëz.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat