Erdogan: Turqia dhe Libia mund të kryejnë eksplorime të përbashkëta në Mesdhuen lindor - Bota Sot
Erdogan: Turqia dhe Libia mund të kryejnë eksplorime të përbashkëta në Mesdhuen lindor

Evropë

Erdogan: Turqia dhe Libia mund të kryejnë eksplorime të përbashkëta në Mesdhuen lindor

Më: 9 dhjetor 2019 Në ora: 21:51
Erdogan

Turqia dhe Libia mund të kryejnë operacione të përbashkëta eksplorimi në Mesdheun lindor pasi të dy palët nënshkruan një marrëveshje për kufijtë detarë, tha Presidenti turk, Tayip Erdogan, të hënën, pasi kjo masë nxiti mosmarrëveshjet mbi këtë zonë, shkruan Reuters.

Qeveria e njohur ndërkombëtarisht e Libisë dhe Turqia e mblodhën marrëveshjen e shpimit të gazit natyror muajin e kaluar në një hap që Ankaraja tha se synon të mbrojë të drejtat e saj në rajon, por kjo ka zemëruar Greqinë.

Tensionet ishin tashmë të larta midis Greqisë dhe Turqisë për shkak të eksplorimeve të gazit turk në Mesdheun lindor jashtë bregdetit të ishullit të ndarë të Qipros. Bashkimi Evropian ka lexuar sanksione kundër Turqisë si përgjigje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat