Erdogan dhe Putin do të inagurojnë linjën e re të gazit, do të flasin për sigurinë e Lindjes së Mesme - Bota Sot
Erdogan dhe Putin do të inagurojnë linjën e re të gazit, do të flasin për sigurinë e Lindjes së Mesme

Evropë

Erdogan dhe Putin do të inagurojnë linjën e re të gazit, do të flasin për sigurinë e Lindjes së Mesme

Më: 8 janar 2020 Në ora: 14:00
Putin dhe Erdogan

Presidentët turq dhe ai rusë u takuan në Stamboll të mërkurën për të inaguruar linjën e dyfishtë të gazit natyror që lidh vendet e tyre që hap një rrugë të re eksporti për gazin rus në Turqi dhe Evropë, shkruan AP.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe Vladimir Putin gjithashtu pritet të diskutojnë për Sirinë dhe Libinë, ku të dy udhëheqësit mbështesin palët kundërshtare, dhe përkeqësimin e sigurisë në Mideast, me tensione amerikane të SHBA-së të larta që nga vrasja amerikane e një komandanti të lartë iranian.

Me TurkStream, gazi rus kalon nëpër Detin e Zi në Turqi. Së bashku, dy linjat 930 kilometra nën Detin e Zi, së bashku me tubat në det të Rusisë dhe Turqisë, kanë aftësinë të mbajnë 31.5 miliardë metra kub gaz natyror në vit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat