Parlamenti britanik ratifikon kushtet e largimit nga BE-ja - Bota Sot
Parlamenti britanik ratifikon kushtet e largimit nga BE-ja

Evropë

Parlamenti britanik ratifikon kushtet e largimit nga BE-ja

Më: 23 janar 2020 Në ora: 10:16
Parlamenti britanik

Parlamenti Britanik ka ratifikuar kushtet e largimit të vendit nga Bashkimi Evropian.

Kjo, në fakt, ishte edhe pengesa e fundit për daljen e planifikuar të vendit nga BE-ja më 31 janar.

Projekt-ligji i miratuar më 22 janar do të bëhet ligj, kur të marrë pëlqimin nga Mbretëresha Elizabeth.

"Ndonjëherë dukej se nuk do ta kalonim kurrë vijën e mbarimit për procesin e Brexitit, por ne e bëmë atë", tha kryeministri, Boris Johnson, përmes një deklaratë, duke shtuar se me 31 janar do të lëmë BE-në dhe do të shkojmë përpara si një Mbretëri e Bashkuar.

Projektligji vjen pas disa viteve të një debati me shumë mospajtime dhe manovrime politike.

Rezultatet e referendumit të vitit 2016 treguan se 52 për qind e britanikëve janë në favor të largimit nga BE-ja.

Pas 31 janarit, procesi i Brexit-it do të ketë një periudhë tranzicioni deri në fund të vitit.

Kryeministri Johnson ka mohuar se do të ketë shtyrje të kësaj periudhe tranzicioni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat