Samit i jashtëzakonshëm evropian për arritjen e një marrëveshjeje për buxhetin - Bota Sot
Samit i jashtëzakonshëm evropian për arritjen e një marrëveshjeje për buxhetin

Evropë

Samit i jashtëzakonshëm evropian për arritjen e një marrëveshjeje për buxhetin

Më: 25 janar 2020 Në ora: 21:25
Foto ilustrim

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel ftoi sot krerët e shteteve dhe qeverive të 27 shteteve anëtare në një samit të jashtëzakonshëm më 20 shkurt në Bruksel për të arritur në një marrëveshje mbi buxhetin e BE-së për periudhën 2021-2027.

“Çdo shtyrje do të krijonte probleme të rënda praktike dhe politike dhe do të kompromentonte vazhdimin e programeve dhe politikave aktuale, si dhe fillimin e atyre të rejave”, theksoi Michel në ftesën e tij për drejtuesit.

“Jam plotësisht i vetëdijshëm se këto negociata janë ndër më të vështirat me të cilat duhet të përballemi. Por jam gjithashtu i bindur se me mirëkuptim dhe vendosmëri, ne mund të arrijmë një marrëveshje që do të përfitojnë të gjithë europianët”, shtoi ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat