Franca vendos të evakuojë qytetarët e saj nga qyteti kinez i goditur nga virusi - Bota Sot
Franca vendos të evakuojë qytetarët e saj nga qyteti kinez i goditur nga virusi

Evropë

Franca vendos të evakuojë qytetarët e saj nga qyteti kinez i goditur nga virusi

Më: 28 janar 2020 Në ora: 14:17
Foto ilustrim

Franca të enjten do të dërgojë një aeroplan për të filluar evakuimin e qytetarëve të saj nga Wuhan, qyteti kinez në qendër nga frikësimi i koronavirusit, në riatdhesimet në një vend evropian, raporton AFP.

Rreth 500 deri 1.000 qytetarë francezë kanë të drejtë për riatdhesim, tha Ministri i Shëndetësisë Agnes Buzyn në një konferencë për shtyp, megjithëse jo të gjithë dëshirojnë të tërhiqen nga zona pasi autoritetet thanë se virusi ka infektuar mijëra dhe ka vrarë 106 persona deri më tani.

Avioni i parë ka të ngjarë të kthehet në Francë premten vonë ose herët të shtunën, tha Buzyn. Ata që janë në të do të sillen në një strukturë mbajtëse në Paris, ku ata do të qëndrojnë për 14 ditë - periudha e vlerësuar e inkubacionit të virusit - për të siguruar që ata nuk mbartin virusin dhe nuk mund ta transferojnë atë te të tjerët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat