Zuckerberg-Evropës: Rregulloni rrjetet sociale ose Kina do t’i vendos rregullat - Bota Sot
Zuckerberg-Evropës: Rregulloni rrjetet sociale ose Kina do t’i vendos rregullat

Evropë

Zuckerberg-Evropës: Rregulloni rrjetet sociale ose Kina do t’i vendos rregullat

Më: 15 shkurt 2020 Në ora: 23:00
Mark Zuckerberg

Drejtori i Përgjithshëm i Facebook Mark Zuckerberg bëri thirrje që Evropa të rregullojë rrjetet sociale për çështje të tilla si mesazhe politike, privatësi ose të rrezikojë të humbasë bazat ndaj rregullave “autoritare” të përcaktuara nga vende të tilla si Kina.

Themeluesi i rrjetit social miliarderi do të takohet të hënën me anëtarët e Komisionit Ekzekutiv të Bashkimit Evropian në Bruksel, por dha një fjalim të shtunën në Konferencën e Sigurisë së Mynihut në Gjermani.

Ai tha se kufijtë rregullatorë do t’u japin qytetarëve “besim” se gjigantët e teknologjisë po ndiqnin një sërë rregullash të pajtuara nga të gjithë, dhe se përdoruesit “nuk duan që kompanitë private të marrin vendime se si të balancojnë barazitë sociale pa një proces demokratik”.

“Unë besoj se përgjegjësia jonë është të ndërtojmë ‘muskulin operacional’ që të jetë në gjendje të zbatojë politika, të luftojë ndërhyrjen dhe të ketë një kontroll dhe kontroll të mirë”, tha ai, por qeveritë duhet të japin “më shumë udhëzime dhe rregulla … mbi reklamat politike ose çfarë ligjërimi duhet të lejohet”.

Zuckerberg pranoi që me siguri nuk do të pajtohej me çdo rregullore, por procesi “do të krijonte besim dhe rregullim më të mirë të internetit”.

Ai gjithashtu theksoi urgjencën, duke thënë se ishte “shumë i shqetësuar” që vendet si Kina po kodojnë “vlera autoritare” në rregullimin e tyre të internetit.

Duke iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me ndërhyrjen e zgjedhjeve dezinformuese, ai përsëriti pretendimin e tij që Facebook heq një milion llogari të rreme çdo ditë dhe se një ekip prej 35,000 punonjësve punon për shqyrtimin e përmbajtjes potencialisht të dëmshme.

Që nga zgjedhjet presidenciale të SHBA-së për vitin 2016, Facebook ka identifikuar 50 operacione të koordinuara informacioni, përfshirë “brenda dy javëve të kaluara”, një nga Rusia që shënjestron Ukrainën dhe një tjetër që del nga Irani duke synuar Shtetet e Bashkuara. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat