Turqia arreston kapitenin e fluturimit të avionit Pegasus në Stamboll - Bota Sot
Turqia arreston kapitenin e fluturimit të avionit Pegasus në Stamboll

Evropë

Turqia arreston kapitenin e fluturimit të avionit Pegasus në Stamboll

Më: 24 shkurt 2020 Në ora: 20:42
Foto ilustrim

Autoritetet turke kanë arrestuar kapitenin e një aeroplani Pegasus Airlines që rrëshqiti jashtë pistës dhe vrau tre persona në aeroportin e Sabiha Gokcen të Stambollit këtë muaj, tha agjensia shtetërore e lajmeve Anadolu të hënën, raporton Reuters.

Avioni Pegasus që fluturonte për në Stamboll nga provinca bregdetare perëndimore e Izmirit, ra nga fundi i pistës së lagësht dhe u shpërtheu në tre pjesë pasi, siç thanë zyrtarët, ishte një rënie prej 30 deri në 40 metra.

Të dy pilotët e aeroplanit, një Boeing 737-86J, u morën në pyetje secili pas përplasjes, dhe Anadolu tha të hënën se njëri prej tyre, kapiteni Mahmut Arslan, ishte arrestuar. Nuk dha detaje të tjera.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat