Shkencëtari i njohur kroat thotë se frika për koronavirusin është e ekzagjeruar, ja pse - Bota Sot
Shkencëtari i njohur kroat thotë se frika për koronavirusin është e ekzagjeruar, ja pse

Evropë

Shkencëtari i njohur kroat thotë se frika për koronavirusin është e ekzagjeruar, ja pse

Më: 25 shkurt 2020 Në ora: 21:06
Foto ilustrim

Ivan Djikiç, një shkencëtar i njohur kroat dhe bashkëpunëtor i Akademisë Amerikane të Arteve dhe Shkencave, beson se paniku është përhapur shumë në të gjithë botën për një tendosje të re koronavirus, të quajtur COVID-19, dhe se të gjithë harrojnë gripin marrin 65,000 jetë në vit.

“Ky virus është i ngjashëm me virusin e gripit që njerëzimi haset çdo vit. Shkalla e gripit është 1 përqind dhe vitin e kaluar mori 65,000 jetë. Për koronën, është treguar deri më tani se vdekshmëria është 2 përqind dhe efektet e sëmundjes vijnë kryesisht nga të moshuarit dhe njerëzit me një sistem të dobët imunitar. Ndaj nuk duhet të frikësohemi kaq shumë“, tha Djikiç pas rastit të parë i koronavirusit u shfaq dhe në Kroaci.

Ai shtoi se shkencëtarët e botës po punojnë për një kurë, por theksoi se nuk do të jetë për të paktën gjashtë muaj.

Ai gjithashtu theksoi se SARS dhe MERS ishin shumë më të rrezikshëm dhe nuk u frikësuam aq shumë.

“Secili virus ka ciklin e tij të kohëzgjatjes. Kur ndodh, dëmton shumë njerëz, por zhduket me kalimin e kohës. Sa do të zgjasë varet nga numri i njerëzve që e kanë kontraktuar atë dhe kush mund të infektohet. Kështu do të jetë me koronavirusin”, tha Djikiç.

Ai është i mendimit se është e ekzagjeruar mbyllja e kufijve, pasi kjo sipas tij ndjell më tepër frikë.

Ndërsa presin kurën, mund të thuhet se asnjë virus deri më tani nuk ka bashkuar kaq shkencëtarë në të gjithë botën sa tani. Reuters raportoi se 153 studime janë bërë deri më tani, përfshirë dokumente epidemiologjike, analiza gjenetike dhe raporte klinike.

Thuhet se 675 studiues nga e gjithë bota kanë marrë pjesë në to.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat