Papa sëmuret dhe anulon eventin, një ditë pasi shtrëngoi duart me njerëzit në Vatikan - Bota Sot
Papa sëmuret dhe anulon eventin, një ditë pasi shtrëngoi duart me njerëzit në Vatikan

Evropë

Papa sëmuret dhe anulon eventin, një ditë pasi shtrëngoi duart me njerëzit në Vatikan

Më: 27 shkurt 2020 Në ora: 15:09
Papë Françesku

Papë Françesku nuk ka marrë pjesë në Meshën e planifikuar me klerët e Romës për shkak të sëmundjes.

Vatikani tha se 83 vjeçari ishte pak i sëmurë dhe se do të vazhdonte punën vetëm të enjten, por Françesku “preferoi të qëndronte afër Santa Martas”.

Nuk kishte asnjë shpjegim nga Vatikani për natyrën e sëmundjes së tij, por Papa është parë duke u kollitur dhe duke iu fryer hundëve gjatë ditës së djeshme, shkruan DailyMail.

Ai po ashtu është kapur nga fotografitë duke prekur kryet e njerëzve dhe duke iu puthur ballin derisa ecte mes turmës në Sheshin e Shën Pjetrit.

Një gjë e tillë vjen pas shpërthimit të Koronavirusit – të njohur tashmë si COVID-19 – në Itali, e i cili i ka infektuar më shumë se 400 njerëz, shumica prej të cilëve nga veriu i vendit. Roma i ka pasur vetëm tri raste, dhe të tre këta persona janë shëruar.

Në përgjithësi, papa argjentinas ka pasur shëndet të mirë. Ai e kishte humbur një pjesë të mushkërisë së tij si i ri për shkak të një sëmundjeje respiratore, dhe vuan nga shiatika, që ia bën të zorshme ecjen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat