Holanda raporton vdekjet dhe rastet e reja të infektimit nga COVID-19 - Bota Sot
Holanda raporton vdekjet dhe rastet e reja të infektimit nga COVID-19

Evropë

Holanda raporton vdekjet dhe rastet e reja të infektimit nga COVID-19

Më: 1 maj 2020 Në ora: 17:02
Ilustrim

Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Holandë është rritur për 475 në 39,791 autoritetet shëndetësore thanë të premten, me 98 vdekje të reja.

Numri i të vdekurve në vend është 4,893, tha Instituti Holandez për Shëndet Publik dhe Mjedis (RIVM) në azhurnimin e tij të përditshëm, raporton Reuters.

RIVM paralajmëroi se raporton vetëm raste të konfirmuara, dhe numrat faktikë janë më të lartë. Por ajo tha që shifrat e fundit janë “në përputhje me përshtypjen se masat [të marra për t’u marrë me shpërthimin] po funksionojnë,” duke shtuar:

Numri i pranimeve të reja në spital që raportohen çdo ditë është ende në rënie. E njëjta vlen edhe për numrin e vdekjeve të raportuara.

Vendi do të rihapë shkollat fillore më 11 maj, me shkollat e mesme të planifikuara të rihapen muajin pasardhës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat