Greqia hap plazhet këtë fundjavë, prova e madhe për fillimin e turizmit - Bota Sot
Greqia hap plazhet këtë fundjavë, prova e madhe për fillimin e turizmit

Evropë

Greqia hap plazhet këtë fundjavë, prova e madhe për fillimin e turizmit

Më: 14 maj 2020 Në ora: 21:48
Greqi

Vendimi për të lejuar plazhet e organizuara të rihapen këtë fundjavë, kur temperaturat parashikohen të rriten, do të jetë një "provë e rëndësishme" të cilën Greqia "duhet ta kalojë me sukses" në përpjekjet e saj për të rifilluar turizmin, tha zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas në një konferencë të enjten.

"Të gjithë i kanë sytë nga Greqia sepse, deri më tani, ka treguar një përgjegjshmëri  shembullore ndaj pandemisë. Tani ne jemi thirrur të tregojmë se me rregulla dhe pjekuri, mund t’i shijojmë bukuritë e vendit tonë gjatë kësaj vere, "tha ai.

Kjo do të jetë mënyra më e mirë për rinisjen e turizmit vendas, por edhe të huaj, shtoi ai.

Pests njoftuan gjithashtu se qeveria do të tregojë të premten në detaje, planin e saj për të pritur turistët.

Detajet do të përfshijnë protokollet shëndetësore të kërkuara për transportin ajror, transportin rrugor, në mënyrë që të dy udhëtarët dhe bizneset të njohin rregullat e reja, tha ai.

Greqia ka njoftuar se do të rihapë vendin për turistët në 1 korrik, me kusht që zhvillimet me pandeminë e koronavirusit ta lejojnë këtë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat