Tronditet Angela Merkel nga ajo që gjen para zyrës / Pamjet po bëjnë xhiron e botës - Bota Sot
Tronditet Angela Merkel nga ajo që gjen para zyrës / Pamjet po bëjnë xhiron e botës

Evropë

Tronditet Angela Merkel nga ajo që gjen para zyrës / Pamjet po bëjnë xhiron e botës

Më: 16 maj 2020 Në ora: 17:39
Angela Merkel

Policia gjermane ka nisur hetimet pasi një gur varri u vendos në zyrat elektorale të kancelares gjermane Angela Merkel.

Me sa duket kjo është bërë për të kundërshtuar masat e vendosura nga qeveria, për frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Mediat ndërkombëtare shkruajnë se ky incident vjen ndërkohë që mijëra demonstrues u përgatitën të mblidhen në qytetet e mëdha gjermane përfshirë Stuttgart, Mynih dhe Berlin për të protestuar kundër izolimit në shtëpi.

Trëndafila të kuq dhe qirinj u vendosën rreth gurit të varrit, i cili mbante mbishkrimin: “Liria e shtypit, liria e mendimit, lëvizja dhe Kuvendet – Demokracia 1990-2020”. Një maskë për fytyrën ishte e lidhur me gurin e varrit.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat