Shifra alarmante: Mbi 9000 raste në ditë dhe afro 300 mijë në total me COVID-19 në Rusi - Bota Sot
Shifra alarmante: Mbi 9000 raste në ditë dhe afro 300 mijë në total me COVID-19 në Rusi

Evropë

Shifra alarmante: Mbi 9000 raste në ditë dhe afro 300 mijë në total me COVID-19 në Rusi

Më: 19 maj 2020 Në ora: 10:50
Foto

Rusia vazhdon të ketë shifra alarmante të infektuarve me COVID-19.

Numri i rasteve të koronavirusit në Rusi është rritur në afro 300,000, me autoritetet që regjistruan më shumë se 9,000 infeksione të reja pasi thanë se situata e virusit ishte stabilizuar, raporton Reuters.

Zyrtarët e shëndetësisë raportuan 9.263 infeksione të reja në 24 orët e fundit, duke e çuar totalin në 299.941, e dyta më e lartë në botë pas Shteteve të Bashkuara.

Kryeministri, Mikhail Mishustin, i cili së bashku me disa zyrtarë të tjerë kanë testuar pozitivisht për virusin, tha të hënën se vendi kishte ndalur rritjen e infeksioneve të reja por paralajmëroi se situata mbetet “e vështirë”.

Të martën janë parë rastet e reja që bien nën 10,000 për ditën e katërt me radhë, pasi llogaritja e së hënës pësoi infeksione të reja nën 9,000 për herë të parë që nga fillimi i majit.

Kishte 115 viktima të reja të koronavirusit që nga azhurnimi i fundit të hënën, duke e çuar numrin e Rusisë në 2,837.

Kritikët kanë hedhur dyshime në shkallën e ulët të vdekshmërisë zyrtare të Rusisë, duke akuzuar autoritetet për nën-raportim në mënyrë që të minimizojnë shkallën e krizës.

Zyrtarët rusë të shëndetit thonë se një nga arsyet që numërimi është më i ulët se në Shtetet e Bashkuara dhe pjesë të Evropës perëndimore është se përfshihen vetëm vdekjet e shkaktuara direkt nga virusi.

Autoritetet gjithashtu thonë se që kur virusi erdhi më vonë në Rusi, kishte më shumë kohë për të përgatitur shtretërit spitalor dhe për të filluar testime në shkallë të gjerë për të ngadalësuar përhapjen. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat