Dhjetë anëtarë të NATO-s reagojnë pas njoftimit se SHBA do të tërhiqet nga traktati ‘Qiej të Hapur’ - Bota Sot
Dhjetë anëtarë të NATO-s reagojnë pas njoftimit se SHBA do të tërhiqet nga traktati ‘Qiej të Hapur’

Evropë

Dhjetë anëtarë të NATO-s reagojnë pas njoftimit se SHBA do të tërhiqet nga traktati ‘Qiej të Hapur’

Më: 22 maj 2020 Në ora: 17:20
Foto Ilustrim

Dhjetë nënshkrues të marrëveshjes Qiej të Hapur kanë shprehur keqardhje për njoftimin e tërheqjes së SHBA-së nga marrëveshja, e cila po diskutohet nga ambasadorët e NATO-s në Bruksel.

“Ne na vije keq për njoftimin e qeverisë amerikane se ai synon të tërhiqet nga marrëveshja Qiej të Hapur, megjithëse ndajmë shqetësime në lidhje me zbatimin e dispozitave të Rusisë”, thuhet në një letër të nënshkruar nga ministrat e jashtëm të dhjetë vendeve anëtare të NATO-s.

Letra u nënshkrua nga Belgjika, Republika e Çekisë, Finlanda, Franca, Italia, Luksemburgu, Holanda, Gjermania, Spanja dhe Suedia.

Marrëveshja e Qiej të Hapur u nënshkrua në vitin 1992 dhe hyri në fuqi në vitin 2002. Kjo marrëveshje është nënshkruar nga 35 vende dhe i lejon vendet nënshkruese të kryejnë fluturime vëzhgimi mbi territoret e vendeve nënshkruese. Marrëveshja kontribuon në transparencë, e cila duhet të forcojë besimin e vendeve nënshkruese në bashkëpunimin për çështje të sigurisë. Që prej hyrjes në fuqi të saj, janë regjistruar mbi 1.500 fluturime vëzhgimi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat