Merret në mbrojtje guvernatori i Lombardisë, akuzohet si vrasës i viktimave nga Covid-19 - Bota Sot
Merret në mbrojtje guvernatori i Lombardisë, akuzohet si vrasës i viktimave nga Covid-19

Evropë

Merret në mbrojtje guvernatori i Lombardisë, akuzohet si vrasës i viktimave nga Covid-19

Më: 27 maj 2020 Në ora: 16:13
Attilio Fontana

Është vënë nën mbrojtje Guvernatori i Lombardisë Attilio Fontana pas kërcënimeve për vdekje të bëra gjatë orëve të fundit.

Me urdhër të Prokurorisë së Varese, guvernatori i është vendosur një truporeje e një automjet i blinduar.

Në qytetin e Milanos janë shfaqur murale që akuzojnë Guvernatorin e Lombardisë si vrasës i viktimave nga Covid-19 në këtë territor.

Muralet janë firmosur nga CARC, Komiteti i Mbrojtjes së Rezistencës për Komunizmin.

Gjithashtu në rrjetet sociale janë shtuar kërcënimet ndaj tij që e etiketojnë si fajtorin kryesor të numrit të lartë të vdekjeve në Lombardi.

Prokuroria e Varezes ka verifikuar një klimë ndezëse tensionuese dhe në ambientet e punës pranë Guvernatorit duke u detyruar të marrë një vendim të tillë, pra vendosjen e një mase sigurie të nivelit të katër, me 1 automjet të blinduar e 1 ose 2 truproje 24 orë në ditë për të garantuar sigurinë e jetës së guvernatorit Attilio Fontana.

Prokuroria e Varezes ka nisur një proces hetimor mbi kërcënimet me jetë ndaj drejtuesit më të lartë të qeverisjes lokale në Lombardi.

Në Lombardi numri i personave viktimë nga Covid 19 ka arritur në 15 896 dhe 87 417 janë të infektuar deri më sot.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat