Marina ruse merr nëndetësen e radhës Borei-A - Bota Sot
Marina ruse merr nëndetësen e radhës Borei-A

Evropë

Marina ruse merr nëndetësen e radhës Borei-A

Më: 30 maj 2020 Në ora: 22:23
Foto

Marina ruse tha se ka marrë në dorëzim nëndetësen e katërt strategjike bërthamore të kategorisë Borei-A.

Luftanija e quajtur Knyaz Vladimir do të hyjë në shërbim me Flotën veriore pas ceremonisë së përurimit të mbajtur më 28 maj, ku morën pjesë kreu i komisionit të pranimit Alexei Poteshkin, kreu i grupit prodhues Sevmash, Mikhail Budnichenko, kreu i zyrës së dizajnit Sergei Sukhanov dhe komandanti Vladislav Druzhin.

Ky i fundit tha se ekuipazhi kishte arritur të përfeksiononte kontrollin e mjetit gjigand gjatë testimeve detare duke e bërë Knyaz luftanijen e katërt të kategorisë Borei.

Borei-A janë mes nëndetëseve më të mëdha në botë dhe automatizimi i funksioneve bën që ekupazhi i tyre të jetë reativisht i vogël, në 107 vetë personel. Luftanija mund të mbajë 16 raketa balistike RS-56 secila me 10 mbushje bërthamore.

Luftanijet kushtojnë rreth $890 milionë secila, që është rreth gjysma e kostove të mjeteve homologe amerikane, dhe vijnë në kuadër të fushatës së gjerë të Rusisë për modernizimin e flotës dhe armatimeve së saj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat