Shpërthen termocentrali në Rusi – 20 mijë ton karburantesh rrjedhin në një lumë - Bota Sot
Shpërthen termocentrali në Rusi – 20 mijë ton karburantesh rrjedhin në një lumë

Evropë

Shpërthen termocentrali në Rusi – 20 mijë ton karburantesh rrjedhin në një lumë

Më: 4 qershor 2020 Në ora: 16:57
Foto

Imazhet e publikuara tregojnë shkallën e derdhjes së naftës Arktike, që i “ngjyrosi” lumenjtë në rozë, pasi 20 mijë ton karburantesh kanë rrjedhur nga një termocentral rus.

Sipas mediave të huaja, karburantet kaluan në lumin Ambarnaya afër Norilsk në Arktikun rus, ndërsa një ekspert parashikon se kostoja e pastrimit do të kushtojë 1.16 miliard funte.

Raportohet se ndotja mund të përhapet në “Rezervën e Madhe të Natyrës Arktike”, rezerva më e madhe e burimit natyror në Rusi ashtu edhe në kontinentin euroaziatik, dhe mund të dëmtojë rezervat e peshkut për breza.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat