Ukraina konfiskon 6 milionë dollarë në një rast të dyshimtë korrupsioni - Bota Sot
Ukraina konfiskon 6 milionë dollarë në një rast të dyshimtë korrupsioni

Evropë

Ukraina konfiskon 6 milionë dollarë në një rast të dyshimtë korrupsioni

Më: 15 qershor 2020 Në ora: 11:28
Foto ilustrim

Dyshohet se zyrtarëve ukrainas u janë ofruar gjashtë milionë dollarë si ryshfet për t’i mbyllur hetimet kundër themeluesit të kompanisë “Burisma”, që dikur e kishte pjesë të bordit djalin e kandidatit për president të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden.

Artem Sytnyk, kryetar i Byrosë Kombëtare Kundër Korrupsionit, tha se tre persona janë arrestuar në lidhje me këtë rast. Në mesin e të arrestuarve është një ish-zyrtar për taksa, shkruan “Daily Mail”.

Të gjithë personat e arrestuar ishin të lidhur me ish-ministrin e Ekologjisë, Mykola Zlochevsky, i cili është themelues i kompanisë “Burisma” dhe i cili është duke jetuar në ekzil.

Zyrtarët ukrainas kanë thënë se rasti i ryshfetit nuk ka lidhje me ish-anëtarin e bordit të kësaj kompanie, Hunter Biden, djalë i kandidatit për president të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden.

Byroja që merret me luftimin e korrupsionit në Ukrainë tha se kjo është shuma më e madhe e parave që është konfiskuar ndonjëherë në raste të korrupsionit.

Paratë e konfiskuara ishin në bankënota 100-dollarëshe dhe ishin futur në thasë. Kjo sasi u prezantua para medieve gjatë një konference për gazetarë.

Besohet se rreth 5 milionë dollarë u ofruan për zyrtarët kundër korrupsionit dhe një milion tjetër për një zyrtar që shërbente si ndërmjetës në marrëveshjen për ryshfet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat