​Dita kur Gjermani lëviz kryeqytetin nga Boni në Berlin - Bota Sot
​Dita kur Gjermani lëviz kryeqytetin nga Boni në Berlin

Evropë

​Dita kur Gjermani lëviz kryeqytetin nga Boni në Berlin

Më: 20 qershor 2020 Në ora: 07:50
Berlin

Bundestagu gjerman më 20 qershor të vitit 1991, voton për të lëvizur kryeqytetin nga Boni përsëri në Berlin.

Boni kishte qenë de fakto kryeqytet i Republikës Federale Gjermane. Në njohje të kësaj, ish-kryeqyteti mban një lloj titulli të veçantë, atë të qyteti federal (Bundesstadt).

Boni është vendlindja e kompozitorit Ludëig van Beethoven (1770). Bon rrjedh nga lashtësia dhe mban emrin e fisit gjermanik “Eburoni”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat