Ngjarje tragjike: Tigri vret kujdestaren në kopshtin zoologjik - Bota Sot
Ngjarje tragjike: Tigri vret kujdestaren në kopshtin zoologjik

Evropë

Ngjarje tragjike: Tigri vret kujdestaren në kopshtin zoologjik

Nga: A.Zh Më: 4 korrik 2020 Në ora: 21:28
Incidenti ndodh rreth orës 1:30 pasdite. Tigri siberian Irina, i cili erdhi në Cyrih nga Danimarka një vit më parë, sulmoi një roje femër (55) për arsye të panjohura akoma

Një incident tragjik ka ndodhur në kopshtin zoologjik të Cyrihut të shtunën pasdite. Një rojtare e kafshëve u plagos fatalisht nga një tigër.

Siç raporton Zoo Zoo, incidenti ka ndodhur të shtunën rreth orës 1:30 pasdite. Një grup kujdestarësh u transferuan menjëherë në vendin e ngjarjes. Ata kishin arritur të tërhiqnin tigrin larg kujdestares, shkruan “Blick”, përcjell Bota sot.

Megjithë masat e menjëhershme të ringjalljes, ndihma erdhi shumë vonë për gruan 55-vjeçare – pasi ajo vdiq në vend.

Drejtori i kopshtit zoologjik Severin Dressen (32-vjeçar) flet për një ngjarje tejet tragjike. "E gjithë mendja jonë është me të afërmit e viktimës", tha ai për incidentin gjatë një konference për media.

Kafsha është quajtur Irina. Ajo erdhi në Cyrih nga Danimarka në vitin 2019. Deri më tani, ajo kurrë nuk është vërejtur për sjellje negative.

Image
Judith Hödl nga Policia e qytetit të Cyrihut dhe Severin Dressen, Drejtori i Kopshtit Zoologjik të Cyrihut, informuan për incidentin tragjik në një konferencë për media.

Fëmija thuhet se ka parë sulmin

Një dëshmitar okular që ishte në vend rreth dy minuta pas sulmit raportoi se i duheshin rreth tetë deri në nëntë minuta për të mbërritur ndihma nga stafi i kopshtit zoologjik. Me sa duket edhe një fëmijë i vogël ishte dëshmitar i sulmit.

Një tjetër dëshmitar okular pa katër makina policie dhe një ambulancë në mes të kopshtit zoologjik.

Image
Zona e prekur është kufizuar.

"Policia vrapoi drejt njërës prej rrethimeve të kafshëve", thotë ai për “Blick”.

Sfondet nuk janë të qarta

Kujdestarët e kopshtit Zoologjik të Cyrihut, ishin kujdesur për tigrat pa pasur kontakt të drejtpërdrejt me ta. Kjo do të thotë që kujdestarja dhe tigri nuk duhet të jenë kurrë në të njëjtën dhomë. Por, ky rast po hetohet. Instituti i Mjekësisë Ligjore siguroi gjurmë, dhe prokurori publik tani po kryen hetimet e mëtutjeshme.

Image
Forca e madhe policore në kopshtin zoologjik të Cyrihut: Me sa duket ka pasur lëndime personale në mbylljen e tigrit.

Sipas informacioneve të tyre, ekzistojnë dy tigra të rritur të Amur mbi bazën e kopshtit zoologjik të Cyrihut. Femra afërsisht pesë vjeç (Irina) dhe mashkulli 4 vjeç e gjysmë( Sayan).

Kopshti zoologjik i Cyrihut është rihapur pas bllokimit të Koronës më 6 qershor.

Por, për shkak të kësaj ngjarje, për arsye devotshmërie, kopshti zoologjik do të mbetet i mbyllur të dielën, 5 Korrik 2020./BS

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat