Kancelarja Merkel po akuzohet se është “shumë e afërt” me Kinën - Bota Sot
Kancelarja Merkel po akuzohet se është “shumë e afërt” me Kinën

Evropë

Kancelarja Merkel po akuzohet se është “shumë e afërt” me Kinën

Më: 8 korrik 2020 Në ora: 17:45
Angela Merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është nën presion në rritje për “ndërprerë” lidhjet e Gjermanisë me Pekinin pasi kriza në Hong Kong shkakton një reagim kundër qeverisë kineze në Evropë.

Sipas Business Insider, figura nga i gjithë spektri politik në Gjermani këtë javë akuzuan Merkel se ishte shumë e butë ndaj Kinës, pasi ministria e jashtme e Gjermanisë paralajmëroi shtetasit gjermanë në Hong Kong të mos postojnë komente që mund të perceptohen se janë kritike për Kinën, sepse ata ndoshta mund të arrestohen.

“Ajo që qeveria gjermane tha për Hong Kongun ishte minimumi absolut, dhe thjesht nuk ishte e mjaftueshme”, citohet të ketë thënë Norbert Röttgen, një anëtar i partisë së Unionit Kristian-Demokrat të Merkel dhe kreu i komitetit për çështje të jashtme të parlamentit gjerman, në komentet e raportuara nga Financial Times.

Ndryshe, siç shkruan më tej Business Insider, Merkel ka mbrojtur prej kohësh forcimin e lidhjeve diplomatike dhe ekonomike midis Pekinit, i cili është partneri më i madh tregtar i Gjermanisë.

Ajo tha javën e kaluar se ajo “do të vazhdojë të kërkojë dialog” me Kinën dhe këmbënguli që lidhjet me vendin kanë “rëndësi strategjike” për Bashkimin Evropian.

“Politika ndaj Kinës e Merkel është ‘e kohës së kaluar’”, citohet të ketë vlerësuar Nils Schmid, zëdhënësi i politikës së jashtme për Social Demokratët, partneri i ri në qeverinë e koalicionit të Merkel, sipas raportit të Financial Times.

“Ajo ende qëndron në idenë e konvergjencës, se ndërsa thellojmë lidhjet tona ekonomike me Kinën, ajo do të bëhet më e lirë dhe e orientuar nga perëndimi. Por kjo është e vjetruar”.

Ndërkohë, siç shkruan Business Insider, qasja e saj është në kontrast të ashpër me përgjigjen e ashpër ndaj ligjit të ri të sigurisë për Hong Kongun, nga vendet përfshirë Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA-në.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat