Hagia Sofia rikthehet në xhami - Bota Sot
Hagia Sofia rikthehet në xhami

Evropë

Hagia Sofia rikthehet në xhami

Nga: B.F Më: 9 korrik 2020 Në ora: 19:36
Foto ilustrim

Gjykata Supreme e Turqisë ka urdhëruar Hagia Sofia të shëndrrohet në një xhami .

Hagia Sofia u ndërtua në 537 si një kishë nën sundimin e krishterë.Ishte ndërtesa më e madhe e në Botë në atë kohë .Më vonë ,të krishterët ia shitën me shkrim Sulltan Fatihut.

Ishte një xhami për 500 vjet dhe më pas u shndërrua në një muze pas eleminimit të Sulltanatit.

Sot pas shumë vitesh ,është vendosur që ta bëjnë përsëri xhami.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat