Kundërmasa ndaj Pekinit/ Suedia i bashkohet Francës dhe Gjermaninë kundër ligjit kinez në Hong Kong

Evropë

Kundërmasa ndaj Pekinit/ Suedia i bashkohet Francës dhe Gjermaninë kundër ligjit kinez në Hong Kong

Më: 13 korrik 2020 Në ora: 16:53
Anne Linde

Të hënën, Suedia tha se mbështeti përpjekjet franko-gjermane për një përgjigje të fuqishme ndaj ligjit të ri të sigurisë së Kinës mbi Hong Kongun, duke u bashkuar me Danimarkën dhe Hollandën dhe duke detyruar Bashkimin Evropian të marrë në konsideratë kundërmasat ndaj Pekinit.

Ashtu si pjesa më e madhe e Perëndimit, Bashkimi Evropian ka denoncuar vendimin e parlamentit të Kinës për të miratuar legjislacionin e sigurisë kombëtare për ish-koloninë britanike të Hong Kongut, pavarësisht një proteste ndërkombëtare.

"Ekziston një propozim i masave, të propozuara posaçërisht nga Gjermania dhe Franca që unë do t'i mbështes sepse duhet të reagojmë ndaj asaj që po ndodh në Hong Kong," tha Ministrja e Jashtme Suedeze Anne Linde para një takimi të rrallë me homologët e saj të BE në Bruksel .

Presidenti i Komisionit Evropian Ursula von der Leyen muajin e kaluar paralajmëroi për "pasoja shumë negative" për Pekinin nëse do të kufizojë garancitë e lirisë në Hong Kong.

Zyrtarët e BE nuk pranuan të hyjnë në detaje në lidhje me masat, por dy diplomatët e BE thanë se nuk do arrijnë në sanksione zyrtare ndaj Kinës, partneri i dytë më i madh tregtar i bllokut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat