Arrestim si në filma i kriminelit: E njohëm nga vetullat, ishte në pizhame e me revole në dorë

Evropë

Arrestim si në filma i kriminelit: E njohëm nga vetullat, ishte në pizhame e me revole në dorë

Nga: D.G. Më: 15 shtator 2020 Në ora: 12:22
Arrestimi i Momqillo Krajishnikut

Me urdhër të prokurorisë së tribunalit të Hagës, në vitin 2000 Momqillo Krajishnikun e kanë arrestuar forcat speciale franceze

Momqilo Krajishnik, ish-zyrtar i lartë serb i Bosnjës i kohës së luftës, i cili u dënua për krime lufte nga gjykata e Hagës, ka vdekur në moshën 75-vjeçare nga virusi korona.

Krajishnik ka qenë i dënuar me 20 vjet burg nga gjykata e OKB-së për krime lufte në Hagë, për përndjekjen dhe dëbimin me forcë të joserbëve gjatë luftës 1992-95. U lirua nga një burg britanik në vitin 2013, pasi vuajti dy të tretat e dënimit.

Gazeta kroate "Jutarnji list" përkujton se ai është arrestuar në vitin 2000 nga ushtarët francezë të SFOR-it të atëhershëm me urdhër të prokurorisë së gjykatës së Hagës.

Arrestimi i tij ka qenë subjekt i shumë debateve dhe madje është bërë një film në lidhje me vetë aksionin.

Regjisorja Anna Roch bëri dokumentarin "Operacioni Kra", i cili është shfaqur në televizionin francez. Në të, ajo ka folur me disa anëtarë të një njësie misterioze të komanduar nga nënadmirali Laurent Isnard.

Disa muaj para arrestimit, në terren, mes pjesëtarëve francezë të helmetkaltërve të OKB-së janë futur 
ushtarët e Regjimentit të 13-të parashutist, një njësi elitare e inteligjencës.

- Ne e shihnim Krajisnikun çdo ditë, e dinim se ku jetonin prindërit e tij - thotë Gerard (ashtu si kolegët e tij në film, ai zbulon vetëm një pseudonim ose emër lufte).

E njohën atë nga vetullat e tij

Në mars të vitit 2000, ai vuri re një karvan të Audive të zinj në një fshat afër Pales, bastion ky i serbëve të Bosnjës afër Sarajevës.

Gerard supozoi se "Kra" ishte kthyer tek prindërit e tij, por ai duhej të sigurohej për këtë.

"Një natë kemi ardhur përmes një pylli në një fushë, tetëdhjetë metra nga dritarja e banjës. Unë kam një aparat fotografik të vogël në një trekëmbësh me një lente 500 mm. Është ftohtë, ne po prisnim. Drita ndizet. Fillova të gjuaj. Caku kalon para dritares trembëdhjetë herë. Ia shoh vetëm pjesën e sipërme e fytyrës, por unë i njoh vetullat e tij të trasha. Ai është", "kujton Gerard.

Shtabi kryesor ushtarake në Francë i beson detyrën e kapjes njësisë së famshme komando detare "Hubert".

"E kemi lokalizuar. Tani ne duhet të përgatitemi për veprim, ta kapim, por të mos provokojmë një luftë të re dhe ta sjellim të gjallë", tha komandanti i njësisë Laurent Isnard.

"Do të kemi nevojë për një shkop magjik për këtë," tha me shaka një agjent special, i cili u prezantua si Nemo. "Teleportojeni në burg, pa e vënë re as ai vetë."

Ndërkohë, për t'u siguruar caku - me emrin "John" - është i fshehur në shtëpinë e prindërve të tij, Gerard gjeti një observator të mirë: një hambar.

"Natën, unë do të ngrija një tjegull për dy inç për të pasur një pamje të dhomës së tij," tha ai.

"Por shefi erdhi dy herë në ditë për të ushqyer bagëtinë. Ai u ngjit në hambar dhe mori sanë me tërfurk. Kështu që ne bëmë një vrimë në sanë dhe u fshehëm. Nuk na lejohej të lëviznim, të kolliteshim ose të merrnim frymë rëndë".

Arrestohet me pizhame

Në ndërkohë, komandot francezë arrijnë në Sarajevë me aeroplan. Për të mos tërhequr vëmendjen, ata hidhen në automjetet fuoristradë të KB-së dhe dy nga dy hidhen në llogore, mblidhen në pikën e tubimit dhe kalojnë nëpër pyll në shtëpinë e Gjonit.

Ushtarët francezë kishin frikë nga reagimi i banorëve kur shpërthimi në derën e përparme të shtëpisë të zbulonte fillimin e aksionit.

"Në Pale ka mosbesim në çdo hap," thotë Nemo. "Ka armë në çdo shtëpi".

Grupi ishte i ndarë në tri pjesë: njëra ishte përgjegjëse për sigurimin e aksionit, tjetra për kontrollimin e hyrjes në shtëpi dhe e treta, e shoqëruar nga komandanti, po përvidhej në pragun e derës.

Pushkët e tyre automatike kanë shënjestra lazer, por rrezja e tyre është e padukshme. "Kjo është arsyeja pse ne morëm tregues lazer që ia bashkangjitëm armës", tha Nemo me një buzëqeshje. Një deri në dy njolla të kuqe në gjoks kanë një efekt të madh frikësues.

"Kemi vënë eksploziv para derës. Po jap sinjalin," thotë Admirali Isnard. Një shpërthim jehon.

Në pak sekonda prindërit pleq të frikësuar ishin ulur në shtrat. Lart, Xhoni u ngrit në këmbë. Është në pizhame, në dorë ka një Colt 45, të cilin e hedh dhe ngre duart, mbi të cilin menjëherë vihet në pranga.

Në Pale, të gjithë janë zgjuar, por askush nuk lëviz. Helikopteri zbarkon, e çon të burgosurin në aeroportin e Sarajevës, ku ai u dorëzohet përfaqësuesve të ICTY-së.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat