Sondazhet tregojnë se e djathta italiane kryeson në zgjedhjet rajonale

Evropë

Sondazhet tregojnë se e djathta italiane kryeson në zgjedhjet rajonale

Më: 21 shtator 2020 Në ora: 20:29
Matteo Salvini

Blloku i krahut të djathtë italian ka fituar zgjedhjet lokale në të paktën tre nga shtatë rajonet e votimit.

Por nuk duket se udhëheqësi i Lidhjes, Matteo Salvini do t’i japë fund sundimit të gjysmë shekulli të qendrës së majtë në Toskanë, treguan sot sondazhet e rezultateve.

Nëse konfirmohet, një rezultat i tillë do t’i sjellë një farë lehtësimi koalicionit të Partisë Demokratike në pushtet, e cila ka të ngjarë të humbasë Marshimet, por i druhej më shumë humbjes në Toskanë.

Në një referendum kombëtar të zhvilluar paralelisht me zgjedhjet lokale, italianët votuan për të ulur numrin e deputetëve në dhomën e sipërme dhe të ulët të parlamentit në 600 nga 945, njoftoi RAI. Sipas rezultateve të votimit, masa u mbështet nga 60 deri në 64 për qind të votuesve.

Një rezultat i tillë do të ishte një fitim për Lëvizjen Pesë Yje, anëtare e koalicionit qeverisës që mbështeti reformën, duke argumentuar se ajo do të ulte kostot dhe do të përmirësonte efikasitetin e parlamentit.

Rezultatet e rezultateve të sondazheve rezonuan pozitivisht në tregjet financiare pasi investitorët shpresojnë qartë se kjo do të kontribuojë në stabilitetin politik në një kohë kur qeveria po përballet me një recesion të thellë të shkaktuar nga pandemia e coronavirusit. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat