Fillojnë ushtrimet ushtarake mes Rusisë dhe Bjellorusisë

Evropë

Fillojnë ushtrimet ushtarake mes Rusisë dhe Bjellorusisë

Më: 24 shtator 2020 Në ora: 07:34
Ushtrime

Paratrupat ruse lëshoheshin sot në masë nga avionët në Bjellorusi, si pjesë e manovrave të përbashkëta ushtarake, teksa presidenti Alexander Lukashenko bëri betimin e panjoftuar për mandatin e gjashtë.

Analistët thanë se manovrat ushtarake “Vllazëria Sllave” ishin një shfaqje e hapur e mbështetjes së Vladimir Putin për Lukashenko, i cili qëndron në zyrë prej 26 vitesh.

Ministria bjelloruse e mbrojtjes tha se 900 vetë personal ushtarak rus morën pjesë në manovra dhe 100 mjete ushtarake.

Ceremonia surprizë e Lukashenkos u denoncua si ilegjitime nga opozita dhe shumë qeveri perëndimore thonë se nuk e njohin si president.

Opozita ka mbajtur më shumë se gjashtë javë protesta duke kërkuar dorëheqjen e tij ndërsa BE dhe SHBA po përgatisin sanksione kundër zyrtarëve zgjedhorë të vendit dhe atyre përgjegjës për shtypjen e ashpër të protestave.

Në rrjetet sociale në vend vazhdojnë të qarkullojnë zhurma për protesta edhe gjatë natës së sotme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat