Pompeo javën e ardhshme në Kroaci, zbulohet se cilat do të jenë temat kryesore

Evropë

Pompeo javën e ardhshme në Kroaci, zbulohet se cilat do të jenë temat kryesore

Nga: D.G. Më: 24 shtator 2020 Në ora: 11:10
Mike Pompeo

Mike Pompeo, sekretar i shtetit i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, do të mbërrijë në Kroaci javën e ardhshme.

Kryeministri Andrej Plenkoviq dhe ministri i punëve të jashtme dhe evropiane Gordan Gërliq Radman do të takohen me ministrin e jashtëm të Trumpit në Dubrovnik, kanë konfirmuar për gazetën kroate Jutarnji list burime diplomatike, transmeton Bota Sot.

Data e saktë e mbërritjes është ende duke u përcaktuar, pasi Këshilli Evropian pritet të mbahet javën e ardhshme.

Turne evropian

Temat e bisedës, thotë një diplomat me përvojë, përveç marrëdhënieve dypalëshe, do të lidhen me heqjen e vizave, shmangien e taksimit të dyfishtë, por është në interesin e Shteteve të Bashkuara të diskutojnë futjen e rrjetit 5G, i cili ishte një temë kryesore kur Pompeo udhëtoi kohët e fundit në Slloveni.

Amerika, në fakt dëshiron që kompanitë e saj të punojnë në zhvillimin e rrjetit 5G, dhe jo atë kineze, i cili, në fund të fundit, është pjesë e marrëveshjes së nënshkruar kohët e fundit midis SHBA-së, Serbisë dhe Kosovës në Uashington.

Përveç Sllovenisë, Pompeo kohët e fundit në një turne evropiane vizitoi Poloninë, Republikën Çeke, Austrinë dhe Slloveninë  me axhendë për të paralajmëruar aleatët e NATO-s për "rrezikun e ndikimit në rritje nga Kina dhe Rusia" dhe nevojën për të refuzuar Huaëei si një udhëheqës global të teknologjisë në rrjetet e gjeneratës së ardhshme, por edhe nevoja për të diversifikuar furnizimet e gazit dhe naftës.

Nuk duhet harruar faktin se amerikanët po i ofrojnë Kroacisë aeroplanë të rinj luftarakë F-16 me shumë destinime  për shitje dhe se ata kanë aplikuar në tender me një ofertë zyrtare.

Gjithashtu, një nga temat e bisedës do të jetë ndërtimi i një terminali LNG në Kërkë, i cili është gjithashtu një interes strategjik amerikan, sepse mund të furnizojë me gaz Evropën përmes Kërkë, në krahasim me gazin e lirë rus.

Bosnjë-Hercegovina

- Temë sigurisht do të jetë edhe pozita e kroatëve në Bosnjë-Hercegovinë dhe marrëdhëniet në rajon. Kroacia është nënshkruese e Marrëveshjes së Dejtonit, e cila ishte thelbësore për ndalimin e luftës në këtë zonë, 25-vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes së Dejtonit do të shënohet së shpejti - zbulojnë burimet tona diplomatike.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat