BE kërkon shtrëngim të masave dhe kontroll të vatrave të reja me COVID-19

Evropë

BE kërkon shtrëngim të masave dhe kontroll të vatrave të reja me COVID-19

Më: 24 shtator 2020 Në ora: 14:28
Foto Ilustrim

Bashkimi Evropian (BE) u bëri thirrje sot vendeve anëtare që të forcojnë urgjentisht masat për të kontrolluar vatrat e reja të epidemisë dhe për të shtypur valën e re të koronavirusit.

“Të gjitha vendet duhet të zbatojnë menjëherë dhe me kohë masat në shenjat e para të pikave të nxehta të reja”, nga testimi deri te sigurimi i kapaciteteve spitalore, tha komisionarja evropiane për Shëndetësinë Stella Kirjakides.

Ajo paralajmëroi në konferencën për shtyp se kjo mund të jetë shansi i fundit për të shmangur përsëritjen e situatës siç ishte pranvera e kaluar.

Sipas të dhënave më të fundit, më shumë se pesë milionë njerëz janë të infektuar me virusin korona në Evropë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat