“Kërcënimi më i madh për paqen”, Erdogan i reagon ashpër Armenisë

Evropë

“Kërcënimi më i madh për paqen”, Erdogan i reagon ashpër Armenisë

Më: 27 shtator 2020 Në ora: 16:54
Recep Tayyip Erdogan

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan e karakterizoi Armeninë si kërcënimin më të madh për paqen në rajon për shkak të konflikteve armene dhe azerbajxhanase në rajonin e Nagorno-Karabakut.

"Komuniteti ndërkombëtar, i cili nuk mund të japë përgjigjen e nevojshme ndaj agresionit provokues të Armenisë, po tregon edhe një herë standardet e tij të dyfishta," shkroi Erdogan në Twitter, duke shtuar se Turqia do të "vazhdonte gjithnjë e më shumë" solidaritetin e saj me Baku.

Ai gjithashtu i bëri thirrje popullit armen të marrë kontrollin e së ardhmes së tij kundër "udhëheqjes që po i tërheq ata në katastrofë dhe atyre që e përdorin atë udhëheqje si kukulla".

"Populli turk është sot, si gjithmonë, me të gjitha mjetet në dispozicion, së bashku me vëllezërit e tyre Azerbajxhanas," tha Erdogan në një mesazh të postuar në Twitter.

Presidenti turk gjithashtu tha se bashkësia ndërkombëtare tregon edhe një herë se ajo ka standarde të dyfishta, dhe në shembullin e një përgjigje joadekuate ndaj agresionit provokues të Armenisë.

"Treshja e Minskut, e cila është sjellë pa kujdes për gati 30 vjet, fatkeqësisht është larg nga të vepruarit në drejtim të zgjidhjes së problemit," tha Erdogan.

Erdogan deklaroi se foli në telefon sot me kolegun e tij azerbajxhanas Ilham Aliyev dhe se ai u bind edhe një herë për qëndrimin e tij të vendosur dhe të vendosur. Ai shtoi se në bisedë përsëriti se Turqia do të vazhdojë të mbështesë Azerbajxhanin me parullën "një popull, dy shtete".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat