Drashkoviq: Malizi i Zi po bëhet një Iran ortodoks, për fat po vjen Amerika

Evropë

Drashkoviq: Malizi i Zi po bëhet një Iran ortodoks, për fat po vjen Amerika

Nga: D.G. Më: 28 shtator 2020 Në ora: 11:05
Vuk Drashkoviq

Mali i Zi po kthehet në Iran Ortodoks - në të po ndodhin lahutat pas zgjedhjeve, tha Vuk Drashkoviq për TV-në "Face" të Sarajevës.

"Është thënë për vite me radhë se malazezët nuk ekzistojnë, se ata janë një popull i trilluar, se Mali i Zi është një Ustasha. Malazezët në shekullin 21, të manipuluar, i dorëzohen elementit që është anti-civilizim, i prapambetur dhe retrograd! Ky nuk ishte rasti në Malin e Zi. Në Malin e Zi, beteja zhvillohet pas zgjedhjeve", thotë shkrimtari e politikani serb.

Sipas Drashkoviqit, tri koalicionet do të formojnë Qeverinë dhe sipas mendimit të tij, ata janë unikë në një projekt politik retrograd.

Koalicioni, beson ai, po përpiqet që para Perëndimit të paraqitet si pro-perëndimor dhe nuk ka asgjë pro-perëndimore në të. Mandatari zgjidhet në manastir nga udhëheqësit e kishës që janë anti-perëndimorë dhe anti-civilizimit.

"Koalicioni është disonant, i larmishëm. Do të formojë qeverinë, është investuar shumë në atë projekt, që ai të dështojë. Nuk bën të dështojë, nuk lejojnë klientët e fuqishëm. Askush nuk lejohet të prekë kufijtë në Ballkan. Nuk besoj se do të ketë një skenar lufte. Jam i frikësuar nga situata globale që më kujton kohën pas luftës së madhe. Rusia shfaqet si një forcë që është mbrojtëse e çdo lëvizjeje të prapambetur, anti-civilizuese, populiste, separatiste, nacionaliste dhe naziste në Evropë. Kjo nuk mund të vazhdojë për një kohë të pacaktuar. Amerika po kthehet në Ballkan. Nuk duhet të kemi frikë, por presim me padurim atë kthim ", tha Drashkoviq, transmeton "Slobodna Bosna".

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat