Çka pret nga Mali i Zi dhe si i sheh serbët ish-gjenerali i NATO-s?

Evropë

Çka pret nga Mali i Zi dhe si i sheh serbët ish-gjenerali i NATO-s?

Nga: D.G. Më: 28 shtator 2020 Në ora: 14:41
Ben Hodges

Frederick Ben Hodges, ish-komandant i forcave tokësore amerikane në Evropë, sot bashkëpunëtor i Qendrës së Uashingtonit për analizën e politikës evropiane (CEPA), tha në një intervistë me gazetën "Pobjeda" të Podgoricës se nga cilido shtet aleat i NATO-s të cilit i besohet ruajtja e të dhënave të ndjeshme të shërbimeve malazeze - pret se do t'i mbrojë ato të dhëna. Ai gjithashtu thotë se pret që qeveria e re e Malit të Zi të përmbushë detyrimet e saj ndaj NATO-s.

Udhëheqësi i lëvizjes qytetare Ura dhe mbajtësi i listës "E bardhë në të zezë", Dritan Abazoviq, tha javën e kaluar se ai kishte bisedime me përfaqësuesit e dy "vendeve më me ndikim" rreth asaj se kujt duhej besuar administrimi i departamenteve të tilla si Ministria e mbrojtjes, ANB....

- Pres që ata sektorë që kanë të bëjnë me interesin kombëtar dhe sigurinë kombëtare nuk mund t'u jepen njerëzve që nuk janë seriozë dhe që mund të ndikojnë negativisht në kërcënimet e sigurisë - ka thënë Abazoviq para do kohe.

Ai nuk specifikoi emrat në fjalë, por tha se "secili e njeh secilin".

- Ne duhet të kemi një ndjeshmëri të veçantë për ata sektorë. Dje pata një takim me përfaqësuesit e dy vendeve më me ndikim dhe e di për çfarë po flas - ka shtuar ai.

"Pobjeda" së fundmi publikoi atë që Abazoviq konfirmoi në emisionin "Intervistë" në TVCG - se ambasadat me ndikim sugjeruan që përfaqësuesit e Frontit Demokratik nuk mund të ishin në krye të departamenteve të sigurisë.

Hodges, duke komentuar kërkesa të tilla, thotë se ai nuk e di kush e propozoi atë, por gjithsesi shton se "cilitdo anëtar të Aleancës mund t'i besohet hyrja në informacionin konfidencial të NATO-s dhe pritet që ta mbrojë atë".

"Por, pa dyshim, Kremlini është gjithmonë duke u përpjekur të fitojë qasje në informacion dhe po përdor gjithashtu dezinformata për të minuar kohezionin e aleancës," i tha Hodges "Pobjed"-ës.

Ish gjenerali amerikan gjithashtu thotë se është i bindur që qeveria e re, kur bëhet fjalë për detyrimet ndaj NATO-s, do të marrë një "pozicion të matur, praktik dhe do të përmbushë detyrimet e saj si anëtare e Aleancës".

"Njerëzit shohin dhe bëjnë diçka më praktike kur janë në të vërtetë në pushtet dhe ndiejnë përgjegjësi të plotë," tha Hodges, duke komentuar qasjen e shumicës së re parlamentare për integrimin në NATO.

Hodges, kur bëhet fjalë për partitë pro-serbe, të cilat nuk e mbështesin anëtarësimin e Malit të Zi në NATO, thotë se nuk i sheh serbët në asnjë pjesë të Ballkanit si domosdoshmërisht pro-rusë.

- Shumica e tyre e kuptojnë se "besnikëria" e tyre ndaj Kremlinit gjatë dekadave të fundit nuk e ka përmirësuar aspak cilësinë e jetës ose mundësinë e tyre. Kjo është arsyeja pse Vuçiç po ndjek një qasje afatgjatë ndaj integrimit perëndimor. Në këtë mënyrë, të gjithë njerëzit në Ballkan mund të përmirësojnë cilësinë e tyre të jetës dhe të tregojnë se si të rinjtë mund të arrijnë potencialin e tyre - thekson Hodges.

I pyetur nëse ndryshimi i qeverisë ka krijuar hapësirë ​​për veprime ruse në Mal të Zi përsëri, Hodges tha se Kremlini do të përpiqet gjithmonë ta bëjë këtë.

- Kremlini do të përpiqet gjithmonë. Ata përdorin forcë ose keqinformim, madje edhe helm, për të arritur qëllimet e tyre. Ata vazhdojnë të pushtojnë 20% të Gjeorgjisë, Krimesë së aneksuar në mënyrë të paligjshme, vrasin trupat ukrainase në Donbas çdo të dielë dhe mbështesin regjimin e Asadit në Siri, duke rezultuar me katër milionë refugjatë në Turqi dhe Evropë. Askush nuk beson në asgjë që del nga Kremlini dhe mohimet e tyre janë kryesisht qesharake në shumicën e rasteve - përfundoi Hodges.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat