Vazhdon lufta në Azerbajxhan, vriten 28 separatistë armenë të Karabakut

Evropë

Vazhdon lufta në Azerbajxhan, vriten 28 separatistë armenë të Karabakut

Më: 28 shtator 2020 Në ora: 14:58
Foto Ilustrim

Zyrtarët e territorit të Nagorno-Karabakut, i cili kontrollohet nga armenët etnikë, thanë se 28 luftëtarë të tyre janë vrarë vetëm të hënën gjatë luftimeve kundër forcave të Azerbajxhanit.

Kështu, numri i përgjithshëm i të vrarëve në mesin e këtyre trupave separatiste shkoi në 59, shkruan Reuters.

Forcat armene dhe azere e sulmuan njëra-tjetrën me artileri të rëndë për ditën e dytë me radhë të hënën për shkak të mosmarrëveshjes rreth kufirit në rajonin e kontestuar.

Komuniteti ndërkombëtar, përfshirë Kombet e Bashkuara, Francën, Rusinë dhe Shtetet e Bashkuara, ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm.

Ndërkohë Turqia e ka akuzuar Armeninë për pushtim të territoreve të Azerbajxhanit dhe ka thënë se do ta pëkrahë këtë të fundit në çdo formë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat