Ç’po ndodh në Greqi! Qytetarët të revoltuar me Mike Pompeon, i vendosin flakën flamurit amerikan

Evropë

Ç’po ndodh në Greqi! Qytetarët të revoltuar me Mike Pompeon, i vendosin flakën flamurit amerikan

Më: 28 shtator 2020 Në ora: 21:19
Foto

Vizita e Sekretarit amerikan të shtetit, Mike Pompo, është shoqëruar me protesta të dhunshme në Greqi.

Me parullën “Pompeo është i padëshirueshëm”, qytetarët në Athinë u mblodhën fillimisht në Parkun Eleftherias, për të marshuar më pas drejt Ambasadës së SHBA-së.

Mediat greke raportojnë se pas orës 19:00 janë regjistruar disa incidente mes protestuesve dhe policisë, me këta të fundit që nuk kanë nguruar të përdorin gaz lotsjellës. Ndërsa në Selanik një grup qytetarësh dogjën flamurin amerikan jashtë konsullatës së SHBA-së, në rrugën Tsimiski.
 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat