Baret e Parisit u detyruan të mbyllen për të ndaluar valën e dytë Covid-19

Evropë

Baret e Parisit u detyruan të mbyllen për të ndaluar valën e dytë Covid-19

Më: 28 shtator 2020 Në ora: 22:32
Foto ilustrim

Me valën e dytë të koronavirusit që përplaset në Francë, jeta e natës në kryeqytet është vendosur të tërhiqet: Duke filluar të hënën në mbrëmje, baret në Paris do të detyrohen të mbyllen në 22:00. Disa janë zotuar të luftojnë masën ndërsa të tjerët janë të dorëhequr, duke thënë se kompensimi qeveritar i ofruar nuk është i mjaftueshëm për të siguruar që bizneset mund të mbajnë aq kohë sa të rihapen përgjithmonë pasi bregu të jetë i pastër, raporton France.

Masa për të mbyllur argëtimin natën vonë në institucionet në Paris dhe 10 qytete të tjera franceze vjen një ditë pasi baret dhe restorantet në Marsejë dhe Aix-en-Provence u detyruan të mbyllen plotësisht për të paktën dy javë. Qytetet e fundit klasifikohen si një "zonë maksimale alarmi" Covid-19. Por Parisi, i konsideruar aktualisht si një "zonë e përforcuar alarmi" ka parë shifrat e tij Covid-19 të vazhdojnë të ngjiten që kur u njoftua masa.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat