Erdogan e mohoi, Armenia nxjerr provat: Shihni si është sulmuar avioni ushtarak nga Turqia

Evropë

Erdogan e mohoi, Armenia nxjerr provat: Shihni si është sulmuar avioni ushtarak nga Turqia

Më: 30 shtator 2020 Në ora: 14:13
Shihni si është sulmuar avioni ushtarak nga Turqia

Armenia postoi një fotografi në një platformë qeveritare në internet, të rrënojave të një aeroplani që tha se ishte një aeroplan luftarak SU-25 i rrëzuar nga një avion luftarak turk më 29 shtator. Turqia dhe Azerbajxhani kanë mohuar pretendimin e Jerevanit se një avion luftarak turk F-16 rrëzoi avionin armenë, duke vrarë pilotin.

Të mërkurën Ministria e Mbrojtjes së Armenisë e emëroi pilotin si major Valeri Danelin. Luftimet midis Azerbajxhanit dhe forcave armene etnike mbi territorin e shkëputur të Nago-Karabakut hynë në një ditë të katërt të mërkurën në shpërthimin më të madh të konfliktit të tyre dekada të vjetër që nga një armëpushim i vitit 1994.

Një ndihmës i Presidentit të Azerbajxhanit Ilham Aliyev tha të mërkurën se dy aeroplanë luftarakë armenë Su-25 u shkatërruan më 29 shtator pasi u përplasën në një mal dhe akuzoi Jerevanin për gënjeshtra për një nga avionët e tij që u rrëzua.

“Të dy aeroplanët u përplasën në një mal dhe shpërthyen dhe u shkatërruan. Kjo tregon që udhëheqja ushtarake armene nuk po u jep informacion të saktë qytetarëve të saj dhe publikut,” tha ndihmësi i presidencës Hikmat Hajiyev.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat