Princi Charles është gati të heq dorë nga kurora: Postin si mbret po ia lë djalit

Evropë

Princi Charles është gati të heq dorë nga kurora: Postin si mbret po ia lë djalit

Më: 1 tetor 2020 Në ora: 19:04
Princi Charles dhe William

Djali i Mbretëreshës Elizabeth, Princi Charles i cili tashmë ka 71 vjet, planifikon të largohet nga Britania dhe t’ia lërë kurorën Princit William, shkruajnë mediet britanike.

Ata raportojnë se Charles u mërzit duke pritur të bëhej mbret. Ai po pret kurorën më shumë se çdo trashëgimtar tjetër në historinë e këtij vendi.

Revista New Idea, duke cituar një burim të mire informuar nga oborri mbretëror, pretendon se Charles dhe Camilla synojnë të transferohen në Itali dhe të kalojnë vitet e fundit të jetës së tyre në Toscana.

Kurora do t’i lihet Princit William dhe ai do ta marrë atë në ditën që gjyshja e tij, Mbretëresha Elizabeth, vdes ose jep dorwheqje. Charles ka pasur dëshirë të jetojë në Itali që nga 1995. Kjo u zbulua nga ish- gruaja e tij, Diana në një nga intervistat.

Në një intervistë për Newsweek, ajo zbuloi se Charles gjithmonë kishte dashur të transferohej në Itali dhe të jetonte atje me zonjën e tij të atëhershme Camilla.

“New Idea” pretendon se Diana deklaroi në intervistën e përmendur se Charles nuk ka ndërmend të presë për t’u bërë mbret. Ajo shpjegoi se burri i saj dëshironte të kishte një fermë në Toskanë dhe ishte i gatshëm ta linte atë vetëm në Britani për të rritur William për rolin e mbretit.

Në të njëjtën intervistë, u përmend një burim nga gjykata i cili tha se Diana beson se Charles nuk do të bëhet kurrë mbret.

25 vjet më vonë, “New Idea” pretendon se Princi Charles më në fund ka vendosur të realizojë dëshirën e tij prej shumë kohësh. Kjo thuhet se u konfirmua nga një burim i rangut të lartë në gjykatë i cili tha se Charles ishte aq i irrituar duke pritur të bëhej mbret.

“Thelbësore për vendimin e tij është që familja mbretërore nuk do ta fajësojë atë nëse ai vendos të largohet. Ata mendojnë se William dhe Kate Middleton e kanë provuar veten e tyre dhe ata janë më se të aftë për të marrë përsipër mbretërinë”, tha burimi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat