Danimarka jep leje operacionale për gazsjellësin “Nord Stream 2”

Evropë

Danimarka jep leje operacionale për gazsjellësin “Nord Stream 2”

Më: 1 tetor 2020 Në ora: 22:38
Foto ilustrim

Autoritetet daneze njoftuan sot se kanë miratuar lejen operacionale për një tubacion nënujor, që synon të transportojë gaz natyror nga Rusia në Gjermani.

“Vendimi lidhet me komisionimin dhe funksionimin e tubacioneve “Nord Stream 2”, tha Agjencia daneze e Energjisë.

Vitin e kaluar, agjencia lëshoi një leje që lejon “Nord Stream 2 AG” të ndërtojë tubacione binjake që do të kalonin 147 kilometra në barrierën kontinentale daneze, në Detit Baltik.

“Nord Stream 2 AG” kontrollohet nga kompania energjetike ruse “Gazprom”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat