Kufizimet e reja të virusit i japin goditje të reja ekonomisë së Spanjës

Evropë

Kufizimet e reja të virusit i japin goditje të reja ekonomisë së Spanjës

Më: 20 tetor 2020 Në ora: 12:57
Foto

Kufizimet e reja të virusit të vendosura në dy centralet ekonomike rajonale të Spanjës, Katalonia dhe Madrid, kanë errësuar parashikimet tashmë të zymta të rritjes së vendit dhe kanë zemëruar udhëheqësit e biznesit, raporton France24.

Të dy rajonet së bashku përbëjnë rreth 40 përqind të prodhimit ekonomik të Spanjës dhe janë shtëpia e shumicës së firmave të mëdha të vendit, si dhe shtyllat e ekonomisë së saj siç janë turizmi dhe sektori i prodhimit.

"Ne do të vdesim nga uria," qindra operatorë restorantesh brohoritën gjatë një proteste të premten në kryeqytetin katalanas Barcelona kundër një mbyllje 15-ditore të bareve dhe restoranteve për të përmbajtur një rritje të rasteve në rajonin verilindor.

Masa u prezantua menjëherë pasi u vendos një bllokim i pjesshëm në Madrid dhe disa nga qytetet e tij satelitore në fillim të tetorit për të frenuar një valë të dytë të virusit në Spanjë, ku gati 34,000 njerëz kanë vdekur dhe rreth 975,000 janë infektuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat