Të panjohura për vejushën e Titos: Si e ndanë prej tij, e më pas e lanë të jetojë në mjerim

Evropë

Të panjohura për vejushën e Titos: Si e ndanë prej tij, e më pas e lanë të jetojë në mjerim

Nga: D.G. Më: 20 tetor 2020 Në ora: 13:32
Jovanka e Tito

Derisa doli libri i saj "Jeta ime, e vërteta ime" në vitin 2013, pak njerëz e dinin se si jetonte me të vërtetë Jovanka Broz.

Të gjithë besonin se ishte bekuar duke qenë e martuar me burrin më të fuqishëm në Evropën Juglindore në atë kohë. Dhe kjo zonjë shpesh fshehte një armë nën tualetet e saj të paprekshme dhe ishte në gatishmëri, ndërsa para vdekjes së Brozit, ajo u ngacmua dhe përfundoi e vetme në mjerim në këtë ditë shtatë vjet më parë.

Avokati Toma Fila, i cili ishte avokati personal i të vesë së Titos dhe një nga të paktët që ishte pranë saj dhe për më shumë se 20 vjet luftoi që ajo të ushtronte të drejtat e saj për pension, pronë dhe dokumente, në një intervistë të mëhershme ka zbuluar detaje shumë të pazakonta në lidhje zonjë e parë të dikurshme.

"Erdhi tek ne në vitin 1983 dhe zyra jonë, siç na tha në atë kohë, iu rekomandua nga Tito. Ai i tha: 'Nëse të ndodh ndonjë gjë, shko te Filo Filota, ai nga askush nuk ka frikë.' Pas vdekjes së babait tim, ajo donte që unë të vazhdoja ta përfaqësoja atë. Kështu edhe ndodhi. Ajo më dha përshtypjen, nga fillimi në fund, se ishte viktimë. Dhe ajo ishte viktimë. Ndërsa ishte grua e bukur, kishte qëdnrim aristokrat të lindur,ishte një likase krenare, person që mbante veten ...

Kishte një numër të madh të atyre që donin të trashëgonin Titon, por ajo ishte besnike ndaj tij me jetën e saj, gjë që u pa gjatë vizitës së saj në Francë, kur u zbulua se ajo mbante një armë.

"Pati një incident - një revole ra nga çanta e Jovankës në ballo, dhe sigurimi u përpoq ta mbulonte atë pak a shumë. Pra, Tito kishte shumë besim tek ajo, ajo ishte linja e fundit e mbrojtjes së tij, kështu mbante një revole të vogël për likuidime. Nëse të gjitha shërbimet do të dështonin, ajo duhej ta mbronte atë me jetën e saj, të vdiste për të ... Ajo e donte Titon deri në çmendi dhe nuk mund të thuhet se ajo ishte me të nga interesi ", shpjegon avokat i Beogradit.

Megjithëse në atë kohë ishte pak e pazakontë që Jovanka mbajti mbiemrin e saj të vajzës Budisavleviq edhe pas martesës me Titon, dhe ajo i kishte të dy mbiemrat deri në fund të jetës së saj.

Image

I ndanë me forcë?

Në Brione më 1977, para udhëtimit të Titos në Kinë, në një takim të rëndësishëm, u vendos që ai të vizitonte një vend për herë të parë pa gruan e tij. Në atë kohë, Jovanka Broz pyeti ministrin e brendshëm Franjo Herleviq se çfarë po ndodhte me të vërtetë.

"Përgjigjja e tij ishte brutale, por edhe vulgare. Ai i tha asaj: 'Kur*ë e Likës, tani do të merremi me ty. Vetëm sa t'i zbulojmë lidhjet e tua," thotë Fila.

Se sa ajo i shqetësonte kundërshtarët e Titos, shihet më së miri nga fakti se pas takimit të diskutueshëm, ajo kurrë nuk u lejua ta shihte Titon më. Pastaj ai u zhvendos nga shtëpia e tij në rrugën e Uzhices.

Ajo u përpoq ta takonte dhe, siç thuhet në librin e saj, ai vdiq, por ata nuk e panë njëri-tjetrin.

Sipas avokatit, Titos iu kërkua vazhdimisht të nënshkruajë letrat e divorcit, por ai nuk pranoi. Sapo marshalli vdiq, ate e nxorën nga shtëpia në rrugën e Uzhices së Beogradit, ku kishte jetuar me të për 35 vjet. E bënë këtë gjatë natës, me kërcënimin e një arme, pa e lënë të marrë ndonjë gjë.

Ata më vonë i kthyen asaj disa gjëra dhe rroba, por të dëmtuara sepse kërkonin mikrofilma të fshehur, duke e akuzuar se po punonte për shërbimin sekret. I morën dokumente dhe madje telegrame ngushëllimesh, si dhe të gjitha fotot e përbashkëta me Titon.

Shteti e ​​akomodoi në në vilën në rrugën e Aleksandër Karagjorgjeviqit nr. 75, ku ajo kaloi tri dekada të jetës së saj, deri në vdekje më 20 shtator 2013. Gjatë qëndrimit të atje, ish-zonja e parë u ankua për lagështinë, çatinë që rrjedh dhe të ftohtin.

Meqenëse asgjë nuk ishte investuar në vilë, shteti filloi rinovimet vitin e kaluar për t'u bërë një vilë përfaqësuese e shtetit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat