Misteri i zhdukjes së 5 tonëve ar që la Tito, u dërguan për përpunim e u avulluan pa gjurmë

Evropë

Misteri i zhdukjes së 5 tonëve ar që la Tito, u dërguan për përpunim e u avulluan pa gjurmë

Më: 23 tetor 2020 Në ora: 18:10
Tito

Serbia ka rritur rezervat e saj të arit me më shumë se 10 tonë brenda një viti dhe aktualisht ka 32 tonë ar.

Çmimi i arit është rritur deri në 30 përqind në vitin e fundit dhe arrin pothuajse 2,000 dollarë.

Rezervat valutore të Serbisë arrijnë në 13 miliardë euro dhe ari merr pjesë me 1,6 miliardë. Kjo është saktësisht 2,500 leva, secila prej të cilave peshon dy kilogram e gjysmë.

 "Kjo ju jep siguri. Ari, në kushtet kur situata me kurset e këmbimit po ndryshon papritmas dhe ju keni pasoja negative të epidemisë dhe deficiteve në shumë vende, është bërë ajo që qytetarët dhe investitorët besojnë se është e sigurt", thotë Ministri i Financave Sinisa Mali.

Guvernatorja e Bankës Kombëtare të Serbisë, Jorgovanka Tabakovic, tha se Serbia me vetëdije bleu ar.

"Ne kemi blerë ar me shumë vetëdije, sepse ajo që keni në letra me vlerë dhe në valutë të huaj, nuk mbartte jo vetëm interes pozitiv, por kushtonte para për të pasur para. Ne jetojmë në një kohë kur paratë harxhohen, nuk fitohen", tha ajo.

Sipas saj, blerja e arit do të thoshte që ta vendosni në kasafortën tuaj dhe të keni diçka të sigurt, gjë që rrit çmimin. Në Serbi, një gram kushton 8,700 dinarë dhe arsyeja për çmimet rekord të arit qëndron në pandeminë, thotë ndërmjetësi Nenad Gujancic. Pas Serbisë, Maqedonia Veriore ka më shumë ar në rajon, pothuajse shtatë ton, Sllovenia tre, BiH pothuajse e njëjtë me Slloveninë, Mali i Zi ka një ton të premtuar për kredi dhe Kroacia dyshohet se ka "zero", sepse shiti të gjithë ari. Amerikanët kanë më shumë ar, 8,407 ton dhe gjermanët me pak më shumë se 3,400 ton, të ndjekur nga italianët, francezët, rusët dhe kinezët.

Por ende nuk dihet se ku përfundoi një 5 tonësh ar që e la Tito, të cilat thuhet se u dërguan në përpunim e nuk u gjet kurrë më vendndodhja e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat