Holandë, rikthehet gripi i shpendëv

Evropë

Holandë, rikthehet gripi i shpendëv

Më: 23 tetor 2020 Në ora: 18:54
Foto Ilustrim

Në Holandë të gjithë fermerët janë urdhëruar që t’i mbajnë zogjtë brenda fermave pasi janë konfirmuar dy raste të gripit të shpendëve.

Ministria e Bujqësisë, Natyrës dhe Cilësisë së Ushqimit, bëri të ditur se dy nga gjashtë mjellmat që u zbuluan në provincën Utrecht rezultuan pozitiv në gripin e shpendëve.

Një rosë e egër që ngordhi në të njëjtin rajon po ashtu dyshohet se ishte e infektuar me virusin.

Ata kërkuan që të gjithë fermerët të mbanin shpendët brenda fermave të pulave për të parandaluar përhapjen e virusit.

Ekspertët e ministrisë mendojnë se virusi mund të ketë ardhur në Holandë përmes zogjve që migrojnë nga Rusia ose Kazakistani.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat