Macron: Covid-19 do të jetë me ne ‘të paktën deri në verën e ardhshme’

Evropë

Macron: Covid-19 do të jetë me ne ‘të paktën deri në verën e ardhshme’

Më: 24 tetor 2020 Në ora: 20:24
Emmanuel Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron thotë se vendi do të luftojë me Covid-19 të paktën deri në mes të vitit të ardhshëm.

Ditë e premte Franca regjistroi më shumë se 40,000 raste të reja dhe 298 vdekje.

Gjithashtu edhe shtete të tjerasi Rusia, Polonia, Italia dhe Zvicëra patën një rritje të ndjeshme të numrit të infektuarëve me Covid-19.
Infeksionet ditore në Evropë janë dyfishuar në 10 ditët e fundit. Kontinenti tani ka parë një total prej 7.8 milionë rastesh dhe rreth 247,000 vdekje.

“Muajt e ardhshëm do të jenë shumë të vështirë dhe disa vende janë në një udhë të rrezikshme”, u tha gazetarëve shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Deri më tani globalisht ka pasur më shumë se 42 milionë raste dhe 1.1 milion vdekje

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat